Şub 07

ZEYTİNYAĞI FİYAT ANALİZİ

ORGANİK NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI

İnsanların tereddüt ettiği bu ZEYTİNYAĞI FİYATLARIYLA alakalı bilgilendirmek istiyorum.
Öncelikle bugün verimli bir ZEYTİN 1)AĞACINDAN TÜRÜNE GÖRE 10 kg zeytinden ortalama 2,5 ile 3 kilo arası zeytinyağı çıkar.
Bu iklim şartlarının değişmesi,don olayları,kuraklık ve Zeytin Ağacının doğal döngüsü olan bir yıl zeytin verme 1 yıl dinlenme zamanına göre azalır.
Mesela geçen sene havalar daha yağmurlu ve ılık geçmişse bu senede kar, soğuk zeytinleri kurutmuş ve dökmüşse verim bir hayli düşer.
Bu nedenledir ki ZEYTİNYAĞI FİYATLARI AYDAN- AYA,MEVSİMDEN-MEVSİME VE YILDAN-YILA DEĞİŞKENLİK gösterir.

2) ZEYTİNDE DÜZENLİ MASRAFLAR NELERDİR?
Zeytin ağacının sulanması,gübrelenmesi,budanması bazı ova zeytinlerinin haşereye karşı ilaçlanması,zeytinin toplanması,depolanması,nakliyesi,şişelenmesi ve en nihayetinde kdv si üstüne konarak satışı yer alır.

3)ZEYTİNYAĞINDA ÜRETİCİ NE KAZANIR?

Zeytinyağında Üretici öncelikle zeytin ağacının bakım ve toplama işini kendi üstlenir.Zeytin toplama zahmetli ve uzun bir iş olduğundan genelde günlük yevmiyeli ,100-150 lira arası değişen ücretlerle işçi tutar.Bu işçilerin Zeytinliklere taşınması yeme,içme yeri geldiğinde barınma ücretleride ÜRETİCİYE AİTTİR.Aynı zamanda kilo başı sıkım ücreti yer alır.Tüm bu aşamalardan sonra ZEYTİNYAĞININ NAKLİYESİ VE DİĞER İŞLEMLER YER ALIR.
Mevcut bağlamda bakıldığında ZEYTİN TOPLAMAK VE ZEYTİNYAĞI ELDE ETMEK özellikle DAĞ KÖYLERİNDE iklim ve doğa şartları gereği çok daha zor ve masraflıdır.

4) ÜRETİCİ UCUZA ZEYTİNYAĞI SATAR MI?

HAYIR ;hiçbir üretici bu kadar zahmet ,emek ve masraftan sonra yağını ucuza satmaz yani en makul satışı parekende satışından 2-3 lira aşağıya olur.Onu yaparkende ŞİŞLEME,ETİKET VEYA BANDROL OLAYINA MÜMKÜN VAZİYETTE GİRMEZ.Basit Tarım müdürlüğünce onaylandığı belli dahi olmayan ucuz,döküntü kaplara koyup kayıt dışı satar.
Bazen komşumdan aldım,bir tanıdıktan aldım,köylüden aldım gibi sözde Naturel Sızma Zeytinyağını 15-14-13-12 liradan temim eden Vatandaşlar büyük ihtimalle DİP YAĞ dediğimiz kalitesi düşük çok yüksek asit yağı yada içinde ne olduğu belli olmayan KARIŞIM YAĞLARI ALIRLAR.
İŞİN ÖZÜ;ÜRETİCİLER ZEYTİNYAĞINI TOPTAN FABRİKALAR VEYA ŞİRKETLERE SATARLAR ÜZERİNEDE KG BAŞI 0,75 İLE 1TL ARASI PRİM ALIRLAR.
BUGÜN TOPTAN FİYATIN ALTINDA PAZARDA KARIŞIM OLAN VEYA SABUNLUK DİYE TABİR ETTİĞİMİZ YAĞLAR SATILMAKTADIR.HESABA VURDUĞUMUZDA ŞAYET KİŞİ ÜRETİCİYSE ŞİŞELEME,NAKLİYE,DEPOLAMA MASRAFLARINA GİRMEDEN TOPTAN SATIP PARASINI NAKİT ALARAK AYRICA DEVLETİN VERDİĞİ PRİMDEN YARARLANACAK KİŞİ NİÇİN BU KADAR ZAHMETE GİRİP MALINI UZUN VADEDE SATIP BİRDE FAZLADAN MASRAFLARI KENDİNE YÜK EDİP ZARAR ETSİN!…

SONUÇ:
TÜM BU SAYDIĞIM MADDELERE GÖZ ATINCA ORTAYA ÇIKAN SONUÇ TOPTAN DZGÜN MALINI TOPTAN SATIP FAZLA PARA KAZANACAKKEN KİMSE PAZARDA ,DÜLKANDA SÜRÜNÜP UCUZA MALINI UZUN VADEDE SATMAZ ,SATAMAZDA.
DEMEKKİ BU TÜR ZEYTİNYAĞLARI BOZUK,DÜŞÜK KALİTELİ,TAHRİŞ EDİLMİŞ İÇERİĞİYLE OYNANMIŞ DEĞİŞİK YAĞLARLA KARIŞTIRILMIŞ SAHTE MALLARDIR.

LÜTFEN DİKKATLİ OLUN VE ZEYTİNYAĞI GİBİ ÖZEL BİR ÜRÜNÜ PİYASANIN ÇOK ALTINDA UCUZA TEMİN EDİP ALMAYA KALKMAYIN.

Organik Sızma Zeytinyağı alımı için Egebay Zeytinyağları Sitemizi ziyaret edin linki alttadır.

http://egebayzeytinyagi.com/

HERKESE SAĞLIKLI VE BİLİNÇLİ YAŞAMLAR DİLERİM.
MURAT ÇELİK

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.